FUNDACJA

Patronem fundacji jest Diana - księżna Saksonii,
odpowiedzialna również za jej reprezentację na terenie Niemiec.

Jesienią 2008 roku cmentarz przy ulicy Lotniczej odwiedziły dwie urocze mieszkanki Hiszpanii – Rina i jej córka Galit. Przyjechały odwiedzić grób matki Riny, niestety w dużej części zniszczony. Była to pierwsza wizyta Riny w Polsce od ponad 50 lat, dla Galit – pierwsza w życiu.

Nie one pierwsze były zszokowane stopniem zaniedbania i zniszczenia nekropolii. Włączając kamerę Galit powiedziała, że ludzie muszą to zobaczyć, gdyż w przeciwnym razie nic się w tym miejscu nie zmieni. To właśnie po kilkugodzinnej rozmowie z Riną i Galit doszłam do wniosku, że bez formalnie zorganizowanej pomocy nie uda nam się skutecznie pomóc cmentarzowi. Sam pomysł założenia fundacji podsunęła mi moja siostra i jej opowieści o haskim cmentarzu żydowskim odrestaurowanym dzięki datkom ludzi. Miałyśmy dość niemocy, jaka zawisła nad wrocławskim cmentarzem. Stwierdziłyśmy, że także w Polsce możliwe jest zaopiekowanie się w sposób ciągły i skuteczny obiektem zaniedbywanym przez kilkadziesiąt lat.

Fundacja Cmentarza Żydowskiego przy Lotniczej we Wrocławiu została ustanowiona aktem notarialnym podpisanym 30 października 2008 roku w kancelarii notarialnej Danuty Prus we Wrocławiu, opartym na oświadczeniu woli fundatora Małgorzaty Frąckowiak.

Celem Fundacji jest opieka i renowacja cmentarza żydowskiego, ochrona kompleksu parkowego na terenie nekropolii oraz działalność oświatowa w zakresie promocji historii, kultury i religii żydowskiej oraz tolerancji. Jest to plan zakrojony na wiele lat, gdyż nawet po uporządkowaniu tego wielkiego kirkutu pozostanie kwestia zabezpieczenia go, utrzymania w należytym stanie i prowadzenia akcji edukacyjnych.

Od czego chcemy zacząć? W pierwszej kolejności należy uporządkować bujnie rosnącą zieleń, która zawładnęła tym miejscem. Wówczas dopiero będziemy w stanie ocenić jaka część nagrobków przetrwała i ile z nich możemy wciąż uratować. Równolegle prowadzone będą prace dokumentacyjnie. Właściwie czynimy to już teraz. Porządkowanie kolejnych pól wieńczone jest sesją fotograficzną. Każdy nagrobek jest fotografowany, opisywany i dodawany do listy. Jest to chyba najważniejszy element całej pracy. Dlaczego? Gdyż to zmarli pochowani na tej nekropolii są najważniejsi. To dla nich, dla uczczenia ich pamięci, zapewnienia spokojnego spoczynku podejmujemy wszelkie starania. Dla nich i dla ich potomków, którzy szukając swych korzeni wiele lat po wojnie trafiają na Lotniczą i zadają rozpaczliwe pytania: jak znaleźć tu grób dziadka? babci? Jak odnaleźć niewielki kamień po środku dżungli? Ci ludzie potrzebują naszej pomocy, a my – jako gospodarze – mamy obowiązek im pomóc.

Oczywiście podejmowanie prac na taką skalę jest kosztowne i wymaga wielu rąk chętnych do pracy. Dlatego Fundacja liczy na wsparcie każdej osoby, która może dorzucić choćby grosik lub zaoferować własny czas i chęci, by popracować na cmentarzu.

Będziemy starać się znaleźć sponsorów, choć w obecnej chwili nie będzie to łatwe. Chcemy także skorzystać z funduszy publicznych – krajowych i pochodzących z Unii Europejskiej. Na podjęcie prac porządkowych potrzebujemy jednak pisemnej zgody właściciela obiektu – Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Oddział Wrocław. Rozmowy na ten temat trwają już kilka miesięcy i niestety nie widać ich końca ze względu na brak aktywnego zainteresowania ze strony gminy żydowskiej.

W czym upatrujemy naszą szansę? W zainteresowaniu tym wyjątkowym cmentarzem jak najszerszego grona ludzi. Im więcej osób będzie głośno mówiło o tym miejscu i jego potrzebach, tym większa szansa, że ziarno informacji padnie na żyzny grunt. Tak było w przypadku księżnej saksońskiej Diany von Sachsem, która aktywnie wspiera – przede wszystkim na terenie Niemiec – nasze działania.

Cmentarz żydowski na lotniczej jest obiektem zabytkowym i choćby z tego względu należy mu się skuteczna opieka. Dla nas, osób związanych z Fundacją, jest to dodatkowo miejsce wyjątkowe, piękne, przesiąknięte atmosferą tajemnicy – jest to świadek historii, o której wszyscy powinniśmy pamiętać i którą powinniśmy ocalić od zniszczenia.

Statut Fundacji Cmentarza Żydowskiego przy Lotniczej we Wrocławiu

Dane dotyczące Fundacji Cmentarza Żydowskiego przy Lotniczej we Wrocławiu:

Konta bankowe:
Bank Millenium S.A.
ul. Piłsudskiego 49/57
50-032 Wrocław